ŞAN (SES EĞİTİMİ)

           Şarkı söylemek artık çok kolay…
           
           Merkezimizde uygulanan teknik ve beceri geliştiren yenilikçi çalışmalarla hem keyif alacak hem de çok iyi derecede şan yapabileceksiniz. Hiç müzik bilginiz olmasa da, daha önce ses eğitimi almamış olsanız bile, inanılamayacak kadar kısa bir sürede, sizi mutlu edecek sonuçlara imza atacaksınız.

Ne Kadar Sürede İyi Bir Sese Sahip Olabilirim?

           Bu sorunun cevabı, ses yapınıza ve günlük ne kadar çalışma yaptığınıza göre değişir. Günlük 1 saat kişisel çalışma yapan ve haftada 1 gün 1 saat merkezimizdeki şan çalışmalarına katılan bir kişi, ortalama 4-5 ay kadar kısa bir sürede kulağa hoş gelen parçaları seslendirebilir.

           Ama bu çalışmayı yürütebilen biri, zaten daha fazlasını hedefleyecektir. Müziği öğrendikçe daha zor eserleri hedefleyip daha alternatif müzik türlerine ilgi duyacaktır. Şan yapmayı öğrenmek demek, bu işin son noktasına gelip, sesiyle ilgili her şeyi yapabileceği anlamına gelmez. Unutmayınız ki dünyaca ünlü ses sanatçıları bile hala çalışıp kendilerini geliştirmektedirler…

 

Zaten Şarkı Söylüyorum Ama Kendimi Geliştirmek İstiyorum!

            Daha önce gerçekleştirdiğiniz şan çalışmalarınız sonucunda doğru bir yöntem izlemediğiniz için ses gelişiminiz durmuş ve artık şan tekniğiniz ilerleyemiyor olabilir. Nefes tekniğiniz ve nota bilginiz yetersiz olabilir…

            Söylemek istediğiniz tür ne olursa olsun, şan için yapmanız gereken en önemli şey doğru söyleme tekniğini öğrenmektir. öğreneceğiniz bu teknik bilgiyi mutlaka nota ve müzik teorisiyle desteklemeniz gerekmektedir.

            Nota eğitimi, çoğu zaman şancıların gözünü korkutmuş ve bu korku kendilerini geliştirme serüveninde ses eğitimi alanları yalnız bırakmıştır. Bu sorunu çözmek gelişen yeni eğitim teknikleriyle artık çok kolay. Nota ve doğru söyleme tekniğini öğrenmiş şancılar, eğitimleri boyunca her zaman yenilikçi ve kısır döngüye sürüklenmeden seslerini kullanabilmişlerdir.

Çalışmalarda Nasıl Bir Program İzlenecek?

            Şan çalışmaları sırasında ilk hedef doğru nefes tekniğinin kullanılması olacaktır. Daha sonraki izlenecek yol, öğrenilmiş olan diyafram ve nefes kontrolünü ses egzersizleriyle birlikte kullanmak olacaktır. Şan çalışmalarının yanı sıra ses eğitimini destekleyecek müfredata dâhil olan yardımcı çalışmalardan bazıları şunlardır:

  • Diksiyon
  • Nefes çalışmaları
  • Rol
  • Nota
  • Teori
  • Repertuar

İstediğim Zaman Gelip çalışmalara Başlayabilir miyim?

            Evet başlayabilirsiniz. Bunun için bir grup açılmasını veya yeni bir dönemin başlamasını beklemeniz gerekmemektedir. Sadece kararınızı verin ve merkezimizi arayın size uygun bir gün mutlaka belirlenecektir.

Çalışmalarımı özel mi, Yoksa Grup Olarak mı Tercih Etmeliyim?            

            Şan çalışmaları bireysel olarak yapılmaktadır. çalışmalarınız sırasında uzman kadromuzun çalışma kalitesi adına en küçük detayı gözden kaçırmayacaklarını söylemek isteriz.  Hafta sonu, hafta içi veya okul-iş çıkışı akşam saatleri… Sadece size uyan bir günü belirlemeniz yeterlidir.