Piyano Zekayı Geliştiriyor

Rekabet çağının yaşandığı günümüzde ortaya koyulan yeniliklerin hemen hepsi “insan merkezlidir”. Öyle ki insanlar hep bir koşuşturmacanın içerisinde hayatlarını daha iyi hale getirmek için sürekli çalışma ihtiyacı hissederler. Diğer insanlardan farkını kanıtlamak isteyenler için ise tek çare “piyanodur”. Zekâyı geliştirmenin ve sağlam kararlar vermenin en iyi yolu piyano çalmaktır. Piyano çalan insan sistemli ve planlı olmanın ne denli önemli olduğunun bilincindedir.

Piyano çalmak, bedensel faaliyetleri düzenler ve bütün duyu organlarının eşit bir şekilde hareket etmesine vesile olur geliştirdiğinden çocukların yazı yazmayı kolay öğrenmelerini sağlar. Bunun yanı sıra özellikle ilkokul çocukları başta olmak üzere birçok insana yazı yazma becerisi katar. Piyano çalarken notaları kaçırmamaya özen göstermek “dikkati ve odaklanmayı” olumlu yönde etkiler. 5-6 yaşlarından itibaren alınan piyano eğitimi insanların zekâsını geliştirerek, diğer insanlardan daha yetkin ve çabuk kararlar verebilme yetisine sahip olmalarına vesiledir. Piyano çalmak; konsantrasyonu arttıran bir eylemdir, beynin çok yönlü çalışmasına neden olarak düşünce yetisine ivme katmaktadır. Piyano çalan kişinin özgüveni yüksektir, hayata daha pozitif bakar, girişken ve sıcakkanlı olmayı piyano eğitimi sayesinde öğrenir birçok insan…

Enstrüman çalmak girişiminde bulunan ve hangi müzik aletini tercih edeceğine karar vermemiş olanlar için piyano biçilmiş bir kaftandır. Adım adım ilerleyerek öğrenme kapasitesi arttırılır ve motivasyon kazanılır. Uzun yıllar yapılan araştırmalar gösteriyor ki , piyano dersleri sayesinde başta öğrenciler olmak üzerinde iş hayatında etkin rol oynayan insanların verimlilikleri artmış, kavrama güçleri gelişerek sivrilmeyi başarabilmişlerdir. Piyano çalan bir insan ister istemez matematiksel sistemler dâhilinde düşünmeye başlar, hal böyle olunca da matematiğe daha yatkın bir “kimlik” ortaya çıkar. Piyano; insanı kıvrak bir zekaya kavuşturur.