Piyano Çalmanın Vücuda 5 Faydası

Piyano, müzik aletleri içerisinde çok özel bir yere sahiptir. Birçok önemli müzik eseri piyano ile bestelenmiştir. Çalması diğer enstrümanlara göre biraz daha zor olsa da disiplinli ve istikrarlı bir çalışmayla herkes piyano çalmayı öğrenebilir. Piyanonun muhteşem bir müzik aleti olmasını bir kenara bırakırsak piyanonun vücuda faydaları bile bu güzel enstrümanı çalmak için başlı başına bir sebep olacaktır.

1.Hafızayı Güçlendirir

Kim güçlü bir hafızaya sahip olmak istemez ki? Piyanoda bestelenen parçalar oldukça uzun nota formlarına sahiptir. Piyano çalan kişi de bu notaları hatırlayabilmek adına zamanla hafızasının güçlendiğini fark edecektir.

2.El-Göz Koordinasyonunu Geliştirir

Piyano, el-göz koordinasyonu geliştirerek kişinin bu becerileri gerektiren işlerde daha başarılı olmasını sağlamaktadır. Bu da çocukların çok daha kolay bir şekilde okuma-yazmaya geçmesini ve daha güzel bir şekilde yazmasını sağlamaktadır. Piyanonun çocuklara faydaları göz önünde bulundurulduğunda çocuğunuzu piyano çalmaya yönlendirmeniz çok doğru bir karar olacaktır.

3.Dil Becerisini Geliştirir

Beynin dil ve müzikle alakalı bölümleri birbirine çok benzer bir şekilde çalışmaktadır. Bu nedenle müzikle uğraşan kişilerin dil gelişimi de daha hızlı olmaktadır. Erken yaşlardan itibaren piyano çalmaya başlayan çocukların da yabancı dil öğrenme potansiyeli çok daha fazla olmaktadır.

4.Konsantrasyonu Arttırır

Piyano çalmak çok büyük bir konsantrasyon gerektirmektedir. Notaların uzunluğu, hangi notaya ne zaman basılacağı gibi dikkat edilmesi gereken noktalar kişinin konsantrasyonunun gelişmesine büyük katkı sağlamaktadır.

5.İşitsel ve Sözel Becerileri Geliştirir

Piyano çalan kişinin sözel ve işitsel hassasiyeti artacağı için günlük hayatta sesleri seçme, güzel konuşma gibi özellikleri de gelişecektir. Siz de çocuğunuzun piyano çalmanın faydaları sayesinde çok daha başarılı ve kendine güvenen biri olmasını sağlayabilirsiniz.