Piyano Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Piyano yaklaşık olarak 1700’ lü yıllardan beri hayatımızda olup birçok şarkının ya da müzikal dinletinin içinde kendine yer edinmiş olan bir müzik aletidir. Piyano satın alım işlemini yapmadan önce belli detaylara önem vererek nasıl bir piyanoya ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz önemlidir. Bunun yanı sıra piyano için ayırabileceğiniz bütçenin ne olduğu d önem taşır. Keza birçok farlı fiyat aralıkları da piyanoyu piyasada bulabilirsiniz. Aynı zamanda sıfır mı yoksa kullanılmış olan bir piyanoyu mu tercih edersiniz? Bu soruların cevabını bulduktan sonra satın alma işleminde önem vermeniz gereken diğer noktalara sıra gelecektir.

Piyano Çeşitleri ve Markalar

Piyona satın alma işleminde eğer piyano çalmayı bilmiyorsanız, bilen biri ile alışverişe çıkmanız en uygun olanıdır. Fakat eğer öyle birini tanımıyor iseniz seçim yapacağınız piyanolar arasında tuşlarına basarak çıkardığı sesten en çok hoşlandığınızı alabilirsiniz.

Piyano satışlarında en çok tercih edilenler kuyruklu ve duvar tipi olan modellerdir. Piyano sadece bir müzik aleti olmayıp aynı zamanda dekorasyonda bir parçası olacağı için konumlanacağı yeri ve konulacağı alan içinde oluşacak olan rahat ortamı da planlamanız gerekir.

Piyanonun odanızın genel havasına uygun bir renge sahip olması evinizde her hangi bir olumsuz görüntü yaratmamanızı sağlar. Bunun yanı sıra piyano direk güneş ışığına maruz kalmamalı ve nemli ortamda ya da çok kuru olan bir ortamda bulunmamalıdır. Bu sebep ile piyanonuzun yerini saptarken bu detaylara da önem vermeniz gerekir.

Piyano alımında aynı zamanda markaların modelleri arasında da inceleme yapmanız önem taşır. Aynı markanın aşağı yukarı aynı fiyat aralığında olan iki farklı modelinde ses kalitesi yönünden oldukça büyük farkların olduğu da görülebiliyor.