Nefesin İnce Sesi Yan Flüt

Üflemeli çalgılar grubundan olan yan flüt dinlemesi ve çalması oldukça keyifli olan müzik aletlerinin başında gelmektedir. Oldukça etkileyici bir sese sahip olan yan flüt orkestraların da vazgeçilmez enstrümanlardan biridir.

Herkes Yan Flüt Çalabilir

Yan flüt görünüş itibariyle çoğu kişi tarafından çalması çok zor olan bir müzik aleti olarak kabul edilmektedir. Her müzik aleti gibi yan flüt çalmak da sabır ve azimle mümkün olabilmektedir. Yan flütü 9 yaşından itibaren herkes gerekli çalışma prensibine sadık kaldığı sürece yan flüt kursu ile çok kola bir şekilde başarabilir. Bu konuda kişinin ne kadar ileri gidebileceği ise tamamen kişinin azmine bağlıdır. Yan flüt eğitimlerine başladıktan sonra yaklaşık 1 yıl içerisinde kendinizdeki gelişmeyi görebilirsiniz. 4-5 yıllık bir eğitimin ardından da bu müzik aletini profesyonel olarak çalmaya başlayacağınızı söyleyebiliriz.

Yan Flüt Kursunda Neler Öğrenilebilir?

Kursta öncelikle yan flütün tanıtımı, tutuş teknikleri, tarihçesi gibi giriş niteliğindeki ön eğitimler verilmektedir. Bu eğitimin ardından öğrencilere yan flütten doğru ve düzgün bir ses çıkarabilmeleri için gerekli olan nefes egzersizleri, ağız teknikleri ve üfleme alıştırmaları gibi çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu aşamaları geçen öğrencilerle solfej, parça çalışmaları gibi yan flüt eğitimi için önemli olan adımlara geçilmektedir. Bu aşamaya geçen öğrenciler artık notaları okuyarak parça çalabilecek duruma gelmektedir.

Yan Flüt Seçimi

Yan flüt seçimi oldukça zorlu bir süreç olmaktadır. Bu süreçte öğrencinin kendi başına bir seçim yapması pek uygun olmayacaktır. Bu neden yan flüt seçimi için uzman desteği önemli olmaktadır. Başlangıç için çok üst düzey bir yan flüt almak çok uygun olmayacaktır. Bunun yerine fiyat performans dengesini göz önünde bulundurarak optimum performansa sahip uygun fiyatlı bir yan flüt almak isabetli bir karar olacaktır.