Gitar Kursu

Gitar çalmak artık çok kolay…
Merkezimizde uygulanan teknik ve beceri geliştiren yenilikçi gitar kurslarıyla hem keyif alacak hem de çok iyi derecede gitar çalabileceksiniz. Hiç müzik bilginiz olmasa ve daha önce bir gitarı elinize almamış olsanız bile, inanılamayacak kadar kısa bir sürede, sizi mutlu edecek sonuçlara imza atacaksınız.

Elektro Gitar çalmak İstiyorum. Klasik Gitarla mı Başlamam Gerekir?

            Bu konu maalesef bu işe başlayanlara yanlış ve eksik bilgiyle aktarılmaktadır. Yanlış ve yaygın olan kanı, ilk önce klasik gitarla başlanması yönündedir. Elektro gitar ve klasik gitar çok ayrı enstrümanlardır. Elektro pena ile çalınırken, klasik gitar tırnakla çalınır ve sağ elimizin tüm parmaklarını kullanmamız gerekir. çalmak istediğiniz elektro gitarsa tabii ki elektro gitarla başlamanız gerekir.

Ne Kadar Sürede Gitar Çalabilirim?

            Bu sorunun cevabı, gitarınızla günlük ne kadar çalışma yaptığınıza göre değişir. Günlük 1 saat çalışma yapan ve haftada 1 gün 1 saat merkezimizdeki gitar çalışmalarına katılan bir kişi, ortalama 4-5 ay kadar kısa bir sürede güncel parçaları çalabilir. Ama bu çalışmayı yürütebilen bir gitarist zaten daha fazlasını hedefleyecektir. Müziği öğrendikçe daha zor soloları hedefleyip daha alternatif müzik türlerine ilgi duyacaktır. Gitar çalmayı öğrenmek demek, bu işin son noktasına gelip, enstrümanıyla ilgili her şeyi yapabileceği anlamına gelmez. Unutmayınız ki dünyaca ünlü gitaristler bile hala çalışıp kendilerini geliştirmektedirler…

Zaten Gitar Çalıyorum Ama Kendimi Geliştirmek İstiyorum!

Daha önce gerçekleştirdiğiniz çalışmalarınız sonucunda doğru bir yöntem izlemediğiniz için tıkanmış ve artık ilerleyemiyor olabilirsiniz. Hızınız ve nota bilginiz yetersiz olabilir…
çalmak istediğiniz tür ne olursa olsun, gitarınız için yapmanız gereken en önemli şey doğru çalım tekniğini öğrenmektir. öğreneceğiniz bu teknik bilgiyi mutlaka nota ve müzik teorisiyle desteklemeniz gerekmektedir.
Nota eğitimi, çoğu zaman gitaristlerin gözünü korkutmuş ve bu korku kendilerini geliştirme serüveninde gitaristleri yalnız bırakmıştır.
Bu sorunu çözmek gelişen yeni eğitim teknikleriyle artık çok kolay. Nota ve doğru çalım tekniğini öğrenmiş gitaristler, eğitimleri ve gitaristlik yaşantıları boyunca her zaman yenilikçi ve kısır döngüye sürüklenmeden enstrümanını çalabilmektedir.

İstediğim Zaman Gelip Gitar Kursuna Başlayabilir miyim?

            Evet başlayabilirsiniz. Bunun için bir grup açılmasını veya yeni bir dönemin başlamasını beklemeniz gerekmemektedir. Sadece kararınızı verin ve merkezimizi arayın size uygun bir gün mutlaka belirlenecektir.

Gitar Kursunu Özel mi, Yoksa Grup Olarak mı Tercih Etmeliyim?

Merkezimizde yürütülen müzik gitar kurslarına tercihinize göre özel veya grup olarak katılabilirsiniz. Gruplarımız en fazla 4 kişiyle sınırlıdır. Grup müzik çalışmasına katılmak istediğinizde yanınıza başka bir kimseyi bulma zorunluluğunuz yoktur. Grup olarak yürütülen çalışmalar, sosyalleşip yeni kişiler ve müzisyenler tanımak için daha uygundurlar. Gitar çalışmalarınızı ister grup isterseniz de özel olarak yapmayı tercih edin, uzman kadromuzun çalışma kalitesi adına en küçük detayı gözden kaçırmayacaklarını söylemek isteriz.  Hafta sonu, hafta içi veya okul-iş çıkışı akşam saatleri, sadece size uyan bir günü belirlemeniz yeterlidir.

Ankara Gitar Kursu

Aradığın gitar kursu Modern Sanatlar’da ! Ankara Beşevler’de bulunan sanat okulumuzda gitar kursumuz ile sizlere hizmet sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Klasik gitar, elektro gitar ve bass gitar kurslarımızla hizmetinizdeyiz.

Her insan hayatının belli bir bölümünde gitar öğrenme ve gitar çalma gibi aktiviteler ile yakından alakadar olmuştur, içinde ukde kalanlar ve yeteneği olup da öğrenemeyen birçok insanda bundan dert yakınmaktadır. Ankara Gitar Kursu; profesyonel eğitmenleri ile birlikte gitar çalmaya yetisi olan ve müzikle haşır neşir olan öğrencilere ders vermekte ve onlara gitarı sevdirerek “yaşam biçimi” haline getirmektedir.

Gitar kursu sayesinde insan; sıkıntısını, derdini, mutluluğunu, kederini müziğe dökebilir ve gitar sayesinde tedavi olabilir. Gitar çalmak büyük bir meziyettir hele ki hem gitar çalıp hem şarkı söylemek eşsiz bir yetenektir. Gitar kursları; bugünün fırsat ve imkanlarını en iyi şekilde harmanlayarak öğrencilere sunmakta ve onları geleceğe hazırlamaktadır. Gitar kursları sayesinde birçok insan şimdi ülke ve dünya çapında popüler bir yıldız olmuş, diledikleri albümleri çıkararak birçok kitleye hitap etme ayrıcalığı yakalamıştır. İşte bu denli önemli olan bu müzik aletini öğrenmeyi başaran birçok insan, bulundukları bilgi birikimiyle yetinmeyerek daha fazlasını talep etmekte ve hep daha fazla çalışmaktadır.

Gitar kursu; bir öğrencinin en iyi şekilde Modern Sanatlar Sınavına hazırlanmasına yardımcı olmaktadır, ona bu zorlu süreçte yardımcı olarak sınavda çıkabilecek konular üzerinde devamlı pratik yaptırmaktadır. Gitar çalmak hassasiyet gerektiren bir konu olduğu için bu işin alanında uzman ve deneyim sahibi kişiler tarafından yapılması son derece önemlidir, bu yüzden de insanlar gitar kursuna gitmeye karar verdikleri vakit çok iyi araştırma yapmalı ve bunun sonucunda kararlar vermelidir. 

Gitarın Tarihçesi

Klasik müzik’ten jazz’a rock müzikten pop’a pek çok türde kendisine yer bulan bu tasarım harikasını çalabilmek belki de pek çoğumuzun gençlik hayali. Kimimiz bu hayali gerçekleştirdi kimimizinse sabrı az geldi ama kimse dinlemekten bıkmadı.

Gitarı andıran ilk enstrümanların 1500’lü yıllarda Rönesans döneminde Avrupa’nın Akdeniz bölgesinde kullanıldığı biliniyor. 13. ve 14. yüzyıllardan kalma betimlemeler, kuş tüyü penalarla çalınan 8 şeklinde bir enstrümanın varlığını gösteriyor. İran kökenli bu çalgının önce Araplara daha sonra İspanya’nın fethi ile Avrupa’ya geçtiği düşünülüyor. Avrupalıların müzik ve enstrüman bilgisiyle şekillenen doğu çalgısı en başta “gitara latina” yani “latin gitarı” ismiyle anıldı. Ardından mandola ya da mandora adındaki enstrüman ortaya çıktı. 16. yüzyıla ait gitar için müzik bilgisi içeren kitaplarda her biri aynı biçimde akort edilen dört tele sahip gitarlardan bahsedilir. Yine bu yüzyılda Gaitern adında el vihuela olarak bilinen 5 telli gitarlarında kullanıldığı biliniyor.

Bu gelişmeler bugün ki gitarın doğmasındaki ilk ipuçlarını veriyor. Fakat bu müzik aletlerinin en büyük eksikliği ses perdeleri yerine parmak pozisyonlarını gösteren nota yazım sistemi biçiminde ya da alfabetik akort sistemleri sistemiyle yazılıyor olmasıydı. İlk gitarlarda sap kafası düz bir şekilde yerleştirilmişti ve akort vurguları arkadan ayarlanıyordu. Klavye enstrümanın göğsü ile aynı seviyedeydi ve 8 ile 10 arasında perdeden oluşuyordu. Gövde bugünün standartlarına göre daha küçük ve daha az kıvrımlıydı. Aslında böylesi pek çoğumuz için daha kullanışlı olabilirdi. Sırt kısmı ise bombeli veya düzdü. Ses teli dekoratif bir parşömen veya ağaç işleme ile kaplanırdı.

1586 yılında ilk gitar metodu ispanyol gitarı olarak adlandırılan 5 çift telli çalgı içindi. 17. ve 18. yüzyıllarda İtalya ve Fransa’da gitar metotlarına rastlanıyor. Gelmiş geçmiş en büyük gitar ustalarından biri Niccolò Paganini. Ayrıca 1778-1830 yılları arasında yaşamış olan Fernando Sor’un da İspanya’da yetişen büyük gitar ustası olduğu söylenir. 19. yüzyılda Alirio Diaz‘ın önerisi üzerine Andres Segovia gitarda ilk kez naylon tel kullanmayı denedi. O yıllarda daha çok Amerika’da folk müzik, Avrupa’da klasik müzik eşlikçisi olarak görülen gitarı klasik gitar olarak tüm dünyaya tanıtmayı amaçlayan Sagovia naylon telle üretimi ve kullanımı kolaylaştırarak bunu bir nebze başarmış oldu. 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında ortaya çıkan folk müziği Blues gitarın yaygın kullanıldığı bir müzik türü oldu. Bu tarihten sonra gitarlar çeşitlenmeye başladı. Klasik gitarın yanında akustik ve elektrogitar modelleri üretildi. Farklı müzik türleri için farklı gitarlar üretildikçe bizim kulağımızın pası da başka başka tonlardan silinmeye başlandı. Bu yüzden İspanyol ya da Latin; klasik, akustik, bass ya da elektro hangisi olursa olsun ama gitarın sesi hiç durulmasın.