Gitar Kursu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Popüler akımlardan biri olan ve herkes tarafından gıpta ile bakılan gitar; yetenekli olan her insan için öğrenmesi kolay enstrümanların başında gelmektedir. Herkesin hayatının belirli evrelerinde gitar çalmaya karşı büyük bir sempatisi oluşmuş ve kimileri bu duygularını bastırmış kimileri ise kendilerindeki potansiyelin/ışığın farkına vararak gitar kursu aramaya koyulmuştur. Bakıldığı zaman hizmet sektöründe faaliyet göstermekte olan tüm gitar kursları aynı etkiyi yaratmaz ve insanların beklentilerini karşılayacak düzeyde olmaz. Bunun için de sıkı bir araştırma yapılması ve gitar kursları hakkında bilgi toplanması gerekir. Bu bilgiler nezdinde kişi kendisine en uygun gelen ve kendisini geliştireceği kurs konusunda karar kılar.

Ülkemiz, sanat ve sanatçıya önem veren ve büyümenin/gelişmenin yolunun sanattan geçtiğinin bilincinde olan bir ülkedir. Bu yüzden de gitar kurslarına olan ilgi, denetim hat safhada olup, yetersiz görülen kurslar kapatılmaktadır. Ankara başta olmak üzere ülkemizin birçok şehrinde bulunan bu kurslar, öğrencilere yeterli donanımı sağladıktan sonra kendilerini görmelerini sağlamak amacıyla çok çeşitli deneme çalışmaları ve pratikler sunarlar. Gitar kursu seçimi yapılırken gözden kaçmaması gereken birtakım detaylar mevcuttur, bu detaylar sayesinde eşsiz bir eğitim alınabilir, muazzam bir şekilde enstrüman çalmak kolaylaşabilir. İlk olarak kişi, önüne çıkan ilk gitar kursuna gidip başvuru yapmamalıdır, gün içerisinde alternatif olarak gezdiği yerler arasında birkaç seçenek yapmalı, geriye kalanları elemelidir. Seçtiği bu kurslar ile tekrar bir görüşme yaptıktan sonra koşulları sağlayan ve kişinin kafasına en yatkın olan kurs konusunda karar kılınmalıdır.

Gitar kursu seçerken dikkat edilmesi gereken 5 noktayı alt alta sıralamak gerekirse;

1- Çevre araştırılması iyi bir şekilde yapılmalıdır. Tercih edilen gitar kursunda kaliteli, sağlam bir eğitim verildiği konusunda net bir fikir alındıktan sonra kursa kayıt yaptırılmalıdır.
2- Gitar kursunda bulunan eğitmenlerin eğitim geçmişleri araştırılmalı, gitar ve diğer müzik aletleri olan geçmişleri sorgulanmalıdır, en çok başarılı eğitmeni bünyesinde barındıran kurslara yazılmak mantıklı olandır.
3- Gitar kursunda aranması gereken bir diğer şart ise; eğitimlerin yanında ne sıklıkla pratikler yapıldığı, deneme çalışmalarının ne denli ciddiye alındığıdır.
4- Gerek teorik gerekse uygulamalı olarak gitar eğitimi hakkında tüm bilinmesi gerekenler ortaya konulmalıdır.
5- Gitar kursuna katılan dilek, isteklerine bağlı olarak yüksek kalitede eğitim verilmesi amaçlanmalıdır. Kısaca kursta yer alan kişilerin tavsiyeleri dinlenmelidir, kulak arkası edilmemelidir.