Genel Gelişim Sürecinde Müziksel Gelişim

İnsan gelişim süreci içinde müziğinde aynı oranda bir gelişim gösterdiği ve kültürel anlamda farklı tınıların insan beyninde kalıcı iz bıraktığı bilimsel olarak saptanabiliyor. İnsanlı tarihi boyunca sürgünler, savaşlar sebebi ile toprağından, kültüründen ayrı kalarak asimile olmuş olan insanlara asıl kültürlerine ait olan müzik tınıları dinletildiğinde sanki daha önce bu tınıyı duymuş gibi büyük bir heyecan ile tınıyı dinlemeye devam etmeleri tamamen bilim ile açılanıp, müziğin insan gelişimindeki etkisini ortaya koyuyor.

Müziksel gelişim kültürler içinde farklılıkları ile günümüze kadar gelmiş olan ses renklerinin bütününü kapsar. Günümüzde birçok farklı müzik aleti ile kendi kültürel müziklerini icra eden kişileri görmemiz mümkün. Sadece müzik ile sınırlı kalmayan bu uygulama aynı zamanda farklı danslar ile de bu tınıların harekette geçmesi sağlandır.

Çocuk Gelişiminde Müzik

Gelişim sürecinde müzik ile tanışan çocukların öğrenme yeteneklerinin gelişmesinin yanı sıra daha uyumlu ve daha sakin bir yapıya sahip oldukları da gözlemleniyor. Bunun ana temelinde müziğin hâkimiyet yarattığı ve beyin dalgalarında hissedilen sakinlik olarak açıklanabilir. Çocukların gelişimlerinde müzik aletleri ve notalar ile tanışmaları ise onarlın serüvenleri içinde farklı noktalara gelmelerine destek olacaktır.

Kişisel özgüvenlerini kazanmalarına ve başarılı olup, arzu ettikleri müzik sesleri ile belli bir şarkıyı seslendirmenin hazzına varan çocuklar aynı zamanda bu notalar ile beyin dalgalarında hükmederek, daha sakin olup, pozitif bir bakış açısını da kazanırlar. Bu ve buna benzer birçok sebepten dolayı müzik çocukların hayatında oldukça önemli bir yer elde eder.

Müzik aleti seçiminde kültürel anlamda çalınan müzik aletlerinin seçimi daha kolay bir öğrenme yaşatırken, aynı zamanda onun daha heyecanlı bir şekilde notalar arasında gezinmesine katkı sağlayacaktır.