Drama İle Oyunculuğa Adım Atmanın Yolları

Büyük hedefleri olan her başarılı insan küçük adımlarla işe başlamış ve kendilerini layık gördükleri yerlere erişmek için ciddi bir çalışma evresinden geçmişlerdir. Aynı şey “oyunculuk” için de geçerlidir. Şimdilerde televizyonlarda, sinema ve tiyatrolarda gördüğümüz ve birbirinden eşsiz rollere hayat veren usta oyuncular, bu mesleğe başlarken zorluklarını, avantaj ve dezavantajlarını çok iyi bir şekilde analiz etmiş, ardından ciddi bir girişimde bulunmuşlardır.

Drama ile başlayıp, sanat hayatında çığ gibi büyümek isteyen birçok oyuncu eğitimin öneminin bilincindedir ve her zaman dile getirdikleri söylemlerden biri “eğitim şart!!” cümlesidir. Çocuk yaşta drama eğitimi alınarak girilen sanat hayatına her yıl yeni bir şeyler katarak ilerleyen ve dramayı bir geçiş dönemi olarak gören birçok oyuncu; sabırla, özverili ve kendi yaşantısından tavizler vererek oyuncu olmak için çeşitli katkılarda bulunmuşlardır. Öncelikle hedeflerini çok iyi belirlemek ve doğru bir amaç edinmek gerekir, ardından drama konusunda profesyonelleşerek oyunculuk alanında zorlanmamak gibi bir düşünce belirir. Başkentimiz başta olmak üzere ülkemizin birçok önemli kentinde drama eğitiminde uzmanlaşmış ve rekabet ortamından kendine pay çıkararak ilerlemeyi borç bilmiş birçok kurumun varlığı sevindiricidir. Bu kurslar yardımıyla drama eğitimi alan kişiler, kendileriyle bireysel olarak ilgilenen hocalarının yardımıyla cevherlerini ortaya koyma ve erken yaşta keşfedilme şansına erişirler. Drama kursu sayesinde oyuncu adayı sahne hakimiyeti kazanır, nefes egzersizlerinin ne denli önemli olduğunun bilincine varır ve eğitim safhalarını bölümlere ayırarak planlı- programlı bir çizgide ilerler.

Erken yaşta kazanılan iş disiplini ve öğrenme azmi sayesinde; doğaçlama, yaratıcılık, kendinden bir şeyler katmak gibi alanlar da üstün performanslar ortaya koyulur. Oyunculuğa yönelen kişiler için en önemli alınması gereken derslerin başında dramatik dersler gelmektedir. Drama’ya ait olan tüm inceliklerin, püf noktalarının öğrenildiği bu dersler de öğrencinin rol arkadaşlarıyla olan etkileşimi, uyumu ve iletişimi de saptanmış olur.