Drama ile Çocuklarda Psikolojik Gelişim

Çocukların gelişim süreçlerinde onarla destek olmak oldukça önemlidir. Fakat verilecek olan desteğin yeterli düzeyde olması, aşırıya kaçmaması ve çocuğun kendi gelişimine sadece destek olarak yer alması gerekir. Çocuk gelişiminde etkiye sahip olan birçok etken bulunabiliyor. Bu etkenlerden bazıları psikolojik olarak gelişim sağlamasına yardımcı olurken bazıları ise fiziksel gelişimlerine destek verir.

Çocukların fiziksel gelişimlerine destek olup onlarına daha güçlü bireyler olarak hayatlarını idame ettirmelerine destek veren birçok gelişim aracının hayatlarına sokmak mümkünüdür. Fakat fiziksel gelişimin yanı sıra psikolojik olarak gelişimlerinin güçlü olması gerekir. Psikolojik konuda da onların gelişimlerine destek olan birçok olumlu giriş ve etken vardır. Bunlardan birisi de drama ile psikolojik olarak gelişimin desteklenmesi geliyor.

Drama Etkinlikleri

Yaratıcı drama etkinliklerinin yanı sıra birçok drama faaliyetlerine çok küçük yaşlardan itibaren başlanabiliyor. Ana okul, kreş ya da ilkokullarda drama eğitimlerinin birçoğu belli bir etkinlik ile çocuklara sunuluyor. Onların eğlenerek öğrenmelerine katkı sağlayan drama ile çocuk gelişim uygulamaları aynı zamanda psikolojik olarak da rahatlama yaşanmasına etki ediyor.

Yaratıcı Drama Etkinliğinin Faydaları

Yaratıcı drama etkinlikleri okullarda ve kreşlerde en çok rastlanan drama türüdür. Yaratıcı drama uygulaması ile çocuklar düşünme, düşündüğünü dillendirme yani konuşma, dinleme ve anlama gibi birçok beceriyi bir anda yaparlar. Karşılıklı olarak diyaloga giren çocukların dil gelişimlerinde de hızlanma görülürken aynı zamanda kazanmış olduğu özgüven ile psikolojik olarak da olumlu olarak etkilenir. Bunun yanı sıra çocukların beden dili gelişimlerine de katkı sağlar. Onların sosyal gelişimlerine etki etmesinin yanı sıra duygusal gelimlerine olumlu etki de eder. Yaratıcı drama etkinliği aynı zamanda çocuklarda psikomotor gelişimlerinde de katkı sağlayarak onların yaratıcı dans ve hareket kabiliyetlerine etki eder.