Drama Eğitimi Alacakların Bilmesi Gereken 5 Ayrıntı

Drama eğitimi hem oyunculuğa adım atmak isteyenler için hem de kendini daha iyi tanımak isteyen kişiler için oldukça önemli bir sanat dalıdır. Ancak drama eğitimi alacakların bilmesi gereken ayrıntılar bulunmaktadır. Bu ayrıntılara dikkat ederek çok daha faydalı bir drama eğitimi alma fırsatı yakalayabilirsiniz.

1.Mekanın Uygun Olması Gerekli

Drama, çoğu zaman hareketli bir şekilde geçirilen bir eğitimdir. Bu nedenle çalışmaların yapıldığı ortamın geniş, harekete imkan tanıyan bir yer olması çok önemlidir. Mekanda drama çalışmalarında kullanılabilecek çeşitli malzemelerin bulunması da çok önemlidir.

2.Drama Bir Grup Çalışmasıdır

Dramanın grup halinde gerçekleştirilen bir eğitim olmasından dolayı birlikte hareket edilmesi gerekmektedir. Eğitimdeki kişiler ne kadar uyum içinde olurlarsa çalışmalar da o kadar eğlenceli geçmektedir.

3.Uygulama Çok Önemli

Eğer bir drama eğitimi alıyorsanız bu eğitimin en önemli aşaması uygulama olmaktadır. Drama sanatında kişi birçok şeyi uygulama esnasında fark etmektedir. Kişi içsel yolculuğuna uygulama sayesinde çıkabilmekte, problem çözme, grup halinde hareket edebilme gibi becerileri ancak uygulama esnasında kazanabilmektedir. Bu nedenle aldığınız eğitimin bol bol uygulamalara veriyor olmasına çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

4.Eğitimcinin Uzmanlığı

Drama eğitiminde hocanın grubu çok iyi yönetebilmesi, yönetirken de gruptan biri gibi hareket edebilmesi çok önemlidir. Eğer hoca gruptan biri gibi değil de grubun baskın lideri konumunda olursa grup dinamiklerine zarar gelecektir. Hoca, gruptaki üyeleri çok iyi tanıyabilmeli ve grup üyelerinin özelliklerini dikkate alarak süreci ona göre şekillendirebilmelidir.

5.Isınma Egzersizleri

Drama eğitimin önemli noktalarından biri de ısınma ve kaynaşma çalışmalarıdır. Bu çalışmalar neticesinde grubun birbirine alışması ve vücudun drama çalışmalarına alışması sağlanmaktadır. Bu nedenle drama kursu seçiminde bu noktaya çok dikkat etmeniz gerekmektedir.