Çocuk Gelişiminde Yan Flütün Etkisi

Müzik genel olarak anne karnında olmak üzere her daim çocuklar için önemlidir. Yumuşak notalar ile sakinliğin kazanılması, rahatlamam ve ideal uykuya geçişin yaşanmasına etki eden müzik, aynı zamanda beyin gelişimine etki ederek daha kolay öğrenme konusunda da oldukça etkilidir.

Çocukluk döneminde söylenen çeşitli tekerlemeler, çocuk şarkıları ile eğlenen çocuklarınız aynı zamanda kuş cıvıltıları, yaprak sesleri, dalga sesi gibi sesleri de iyi duyarak onlara ile de ilgili olurlar. Çocukların gelişimleri için önemli olan müzikte onların kulak gelişimlerini sağlamak için çeşitli müzik aletlerinin dinletilmesi önemlidir. Fakat asıl önemli olan çocuğun müzik aletine olan yeteneği ve ilgisidir.

Çocukların Gelişimlerine Ne Şekilde Etki Eder?

Müzik aletleri içinde yer alan flüt yüzyıllardan beri insanların yaşamlarında yer alıp farklı müziklerin çalınmasına olanak verir. İlk zamanlar bambu gibi ağaçlardan yapılan flütler sonrasında farklı ağaç ve metaller ile yapılmaya başlandır. Yan flüt olarak ayrılan flüt üç parçadan oluşup, çalış olarak aynı özellikte olmasına nazaran yan tutularak çalındığı için bu ismi aldı.

Çocukların kolay çalabilmesi ve notaları flüt ile daha kolay öğrenebildiği için ilkokul hayatından başlamak üzere müzik derslerinde çocuklara sunulan bir alettir. Kolay çalınmasını sağlayan belli çocuk şarkılarından başlamak üzere daha zor olanlara doğru geçiş yapılarak hem başarma duygusunun gelişimine destek verilir hem de kişisel olarak özgüven sağlamasına katkı sağlanır. Çocukların notaları okuyarak belli sesleri çıkarabilmeleri nefes ve parmak hareketleri ile gösterilen notalar içinde istenen şarkıyı çalabilmeleri sonucunda müziğe olan ilgileri de artacaktır. Müziği hobi olarak hayatının bir alanına yerleştirebileceği gibi nota öğrenimi sayesinde müzik kulağı gelişerek başka müzik aletleri ile de çalışabilecektir.