Akor Nedir? Akorları Bozuk Çıkaran 5 Neden

Akor, eş zamanlı dilimde üç ve fazlasını çıkaran ses topluluğudur. Birçok çeşidi bulunan akorlar, müzik dünyasına başarılı bir ivme kazandırmak gayesi ile kullanılırlar. Minör ve major akor olmak üzere iki kola ve alt başlıklarına ayrılmaktadırlar.
Güncel konulardan biri olan ve sürekli etrafımızdan duyduğumuz, kulağımıza çalınan bir kavram mevcuttur, “bozuk akor”…

Peki, bir akorun bozulmasına etken ne olabilir?

Örneğin; günümüzde popüler olarak çalınan ve herkesin öğrenmek için müzik kurslarının kapılarını aşındırdığı “gitarı” ele alalım. Gitar çalmadan önce akortu kontrollü bir şekilde düzenlemedi ise kişi gitardan duyulan sesler insan kulağını tırmalayıcı nitelikte olabilir. Söz konusu gitarın akortu ise profesyonel bir kişinin ellerinde şekillenerek yapılır. Gitarın burgularının bilinçsiz bir şekilde bozulmuş olması akortun bozuk çıkmasında bir başka etkendir. Bunun yanı sıra kişilerin gitarları bilinçsiz bir şekilde tutması, parmaklarını yerleştirirken ani hareketler ile yanlış notalar üzerinde baskı oluşturması da akortun bozulmasına etkendir. Herhangi bir müzik aletini çalarken, o müzik aletinin tellerine güçlüce bir baskı uygulanması gerekir, başparmağa çok yüklenmeden ve herhangi bir sağlıksal probleme sebebiyet vermeden müzik aletinin tellerine basınç uygulamak seslerin daha kaliteli ortaya çıkmasına vesile olur ve daha başarılı bir iş ortaya çıkar.

Müzik aletleri her sezon kontrol edilmeli ve akortları düzenlenmelidir, hava durumunun değişkenlik göstermesine bağlı olarak müzik aletlerinin tellerinde gevşeme ve gerginlik meydana gelmektedir, bu da akortun bozulmasına hatta müzik aletinin tümden bozulmasına neden olabilir. Gitar üzerinden anlatım yapmaya devam edersek, gitarın sap ayarlarının yapılması (4 mevsim) son derece önemlidir, müzik ile haşır neşir olan ve bu sektörde hizmet etmekten büyük keyif alan insanlar için bunlar bilinen bir gerçektir. Akortun bozulmasına sebep olan bir diğer etken ise akorun yanlış basılmasıdır. Akor çalışmak ve sesleri tanımak son derece önemlidir, hal böyle olunca da insanlar, sadece gitarı nasıl tutmaları gerektiğini değil, akorları da ezberlemeye gayret etmelidir. Saydığım bu beş etken ve çözüm önerileri ile sağlıklı bir müzik yapmak hiçte imkansız değildir.